List of Premier League Managerial Moves By Season Since 1992

Since its inception in 1992, the Premier League has been nothing short of a rollercoaster for managers with an average of eight top flight teams per season making a change, whether it is forced upon them after a manager resigns or is porched by another club or through choice following a sacking.

Below is the full list of managerial departures that have occured (broken down by each season) since the Premier League began. Managers have been taken to have been dismissed, resigned or departed for health reasons where they were officially announced by the club as the permanent appointment be it on a long term contract or until the end of a given season.

1992/1993 Season

Feb 1993

Ian Porterfield - Chelsea (sacked)

May 1993

Steve Coppell - Crystal Palace (resigned)
Brian Clough - Nottingham Forest (retired)
Doug Livermore & Ray Clemence - Tottenham Hotspur (sacked)

Total managerial changes for the season - 4

1993/1994 Season

August 1993

Peter Reid - Man City (sacked)

December 1993

Bobby Gould - Coventry City (resigned)
Howard Kendal - Everton (resigned)
Mike Walker - Norwich City (left to move to Everton)

January 1994

Ian Branfoot - Southampton (sacked)
Graeme Souness - Liverpool (sacked)

February 1994

Mick McGiven - Ipswich (demoted to assistant manager)

Total managerial changes for the season - 7

1994/1995 Season

August 1994

Billy Bonds - West Ham (resigned)

November 1994

Ossie Ardiles - Tottenham Hotspur (sacked)
Mike Walker - Everton (sacked)
Gerry Francis - Queens Park Rangers (left to move to Tottenham)
Ron Atkinson - Aston Villa (sacked)
Brian Little - Leicester City (resigned to join Aston Villa)

December 1994

John Lyall - Ipswich Town (resigned)

February 1995

Phil Neal - Coventry City (sacked)
George Graham - Arsenal (sacked)

April 1995

John Deehan - Norwich City (resigned)

May 1995

Alan Smith - Crystal Palace (sacked)
Trevor Francis - Sheffield Wednesday (sacked)
Brian Horton - Manchester City (sacked)

June 1995

Kenny Dalglish - Blackburn Rovers (retired)

July 1995

Alan Ball - Southampton (left to join Man City)

Total managerial changes for the season - 15

1995/1996 Season

January 1996

Roy McFarland - Bolton Wanderers (sacked)

May 1996

Glenn Hoddle - Chelsea (left to take the England job)

June 1996

Dave Merrington - Southampton (sacked)

Total managerial changes for the season - 3

1996/1997 Season

August 1996

Bruce Rioch - Arsenal (sacked)

September 1996

Howard Wilkson - Leeds United (sacked)

October 1996

Ray Harford - Blackburn (resigned) Ron Atkinson - Coventry City (moved to role of Director of Football)

December 1996

Frank Clark - Nottingham Forest (resigned)

January 1997

Kevin Keegan - Newcastle United (resigned)

March 1997

Joe Royle - Everton (resigned)

June 1997

Graeme Souness - Southampton (resigned)

Total managerial changes for the season - 8

1997/1998 Season

October 1997

David Pleat - Sheffield Wednesday (sacked)

November 1997

Gerry Francis - Tottenham Hotspur (resigned)

February 1998

Brian Little - Aston Villa (resigned)
Ruud Gullit - Chelsea (sacked)

March 1998

Steve Coppell - Crystal Palace (moved to role of Director of Football)

July 1998

Howard Kendal (resigned)

Total managerial changes for the season - 8

1998/1999 Season

August 1998

Kenny Dalglish - Newcastle United (sacked)

September 1998

Christian Gross - Tottenham (sacked)

October 1998

George Graham - Leeds United (left to join Tottenham)

November 1998

Roy Hodgson - Blackburn Rovers (sacked)
Roy Evans - Liverpool (resigned)

January 1999

Dave Bassett - Nottingham Forest (sacked)

March 1999

Joe Kinnear - Wimbledon (stepped down due to health problems)

Total managerial changes for the season - 7

1999/2000 Season

September 1999

Ruud Gullit - Newcastle (resigned)

January 2000

Dave Jones - Southampton (Gardening Leave)

March 2000

Danny Wilson - Sheffield Wednesday (sacked)

May 2000

Egil Olsen - Wimbledon (sacked)

June 2000

Martin O'Neil - Leicester City (left to join Celtic)
Paul Jewell - Bradford City (left to join Sheff Wed)

Total managerial changes for the season - 6

2000/2001 Season

September 2000

Gianluca Vialli - Chelsea (sacked)

November 2000

Chris Hutchings - Bradford City (sacked)

March 2001

George Graham - Tottenham (sacked)
Glenn Hoddle - Southampton (left to join to Spurs)

May 2001

Joe Royle - Manchester City (Sacked)
Bryan Robson - Middlesbrough (resigned)
Harry Redknapp - West Ham Untied (sacked)

Total managerial changes for the season - 7

2001/2002 Season

October 2001

Jim Smith - Derby County (sacked)
Peter Taylor - Leicester City (sacked)
Gerard Houllier - Liverpool (took time off due to health problems but returned)
Stuart Gray - Southampton (sacked)

January 2002

John Gregory - Aston Villa (resigned)

March 2002

Walter Smith - Everton (sacked)

April 2002

Dave Bassett - Leicester (sacked)

June 2002

David O'Leary - Leeds United (sacked)

Total managerial changes for the season - 8

2002/2003 Season

October 2002

Peter Reid - Sunderland (sacked)

March 2003

Terry Venables - Leeds United (sacked)

April 2003

Jean Tigana - Fulham (sacked)
Glenn Roeder - West Ham (sacked)

Total managerial changes for the season - 4

2003/2004 Season

September 2003

Glenn Hoddle - Spurs (Sacked)

November 2003

Peter Reid - Leeds United (sacked)

March 2004

Gordon Strachan - Southampton (resigned)

May 2004

Eddie Gray - Leeds United (sacked)
Gerard Houllier - Liverpool (sacked)
Claudio Ranieri - Chelsea (sacked)

Total managerial changes for the season - 6

2004/2005 Season

August 2004

Sir Bobby Robson - Newcastle United (sacked)
Paul Sturrock - Southampton (sacked)

September 2004

Graeme Souness - Blackburn Rovers (left to join Newcastle)

October 2004

Gary Megson - West Bromwich Albion (Sacked)

November 2004

Harry Redknapp - Portsmouth (sacked)
Steve Wrigley - Southampton (Sacked)
Jacques Santini - Tottenham Hotspur (resigned)

March 2005

Kevin Keegan - Manchester City (sacked)

Total managerial changes for the season - 8

2005/2006 Season

November 2005

Alain Perrin - Portsmouth (sacked)

February 2006

Graeme Souness - Newcastle United (sacked)

March 2006

Mick McCarthy - Sunderland (sacked)

May 2006

Alan Curbushley - Charlton Athletic (resigns)
Steve McClaren - Middlesbrough (left to become England manager)

July 2006

David O'Leary - Aston Villa (sacked)

Total managerial changes for the season - 9

2006/2007 Season

November 2006

Iain Dowie - Charlton Athletic (sacked)

December 2006

Alan Padrew - West Ham United (sacked)
Les Reed - Charlton Athletic (sacked)

April 2007

Chris Coleman - Fulham (sacked)
Sam Allardyce - Bolton Wanderers (resigned)

May 2007

Stuart Pearce - Manchester City (sacked)
Glenn Roeder - Newcaster United (resigned)
Neil Warnock - Sheffield United (resigned)
Paul Jewell - Wigan Athletic (resigned)

Total managerial changes for the season - 9

2007/2008 Season

September 2007

Jose Mourinho - Chelsea (mutual consent)

October 2007

Sammy Lee - Bolton Wanderers (mutual consent)
Martin Jol - Tottenham (sacked)

November 2007

Chris Hutchings - Wigan (sacked) Steve Bruce - Birmingham City (left to join Wigan)
Billy Davies - Derby County (sacked)

December 2007

Lawrie Sanchez - Fulham (sacked)

January 2008

Sam Allardyce - Newcastle United (sacked)

May 2008

Avram Grant - Chelsea (sacked)

June 2008

Sven-Goran Eriksson - Man City (sacked)
Mark Hughes - Blackburn Rovers (left to join Manchester City)

Total managerial changes for the season - 11

2008/2009 Season

September 2008

Alan Curbishley - West Ham (resigned)
Kevin keegan - Newcastle (resigned)

October 2008

Juande Ramos - Tottenham (sacked)
Harry Redknapp - Portsmouth (left to join Spurs)

December 2008

Roy Keane - Sunderland (resigned)
Paul Ince - Blackburn (sacked)

February 2009

Tony Adams - Portsmouth (sacked)
Luiz Felipe Scolari - Cheslea (Sacked)
Joe Kinnear - Newcastle United (stepped down due to health problems)

May 2009

Guus Hiddink - Chelsea (returned to role as manager of Russia)
Ricky Sbragia -Sunderland (resigned)

June 2009

Steve Bruce - Wigan Athletic (left to join Sundeland)

Total managerial changes for the season - 12

2009/2010 Season

November 2009

Paul Hart - Portsmouth (sacked)

December 2009

Mark Hughes - Manchester City (Sacked)
Gary Megson - Bolton Wanderers (sacked)

January 2010

Owen Coyle - Burnley (left to join Bolton Wanderers)

March 2010

Phil Brown - Hull City (sacked)

May 2010

Gianfranco Zola - West Ham United (sacked)

June 2009

Rafa Benitez - Liverpool (mutual consent)
Roy Hodgson - Fulham (left to join Liverpool)

Total managerial changes for the season - 8

2010/2011 Season

August 2010

Martin O'Neil - Aston Villa (resigned)

December 2010

Chris Hughton - Newcastle United (sacked)
Sam Allardyce - Blackburn Rovers (sacked)

January 2011

Roy Hodgson - Liverpool (Sacked)

February 2011

Roberto Di Matteo - West Bromwich Albion (sacked)

May 2011

Avram Grant - West Ham (sacked)
Carlo Ancelotti - Chelsea (Sacked)

June 2011

Gerard Houllier - Aston Villa (resigned)
Mark Hughes - Fulham (resigned)

Total managerial changes for the season -9

2011/2012 Season

November 2011

Steve Bruce - Sunderland (sacked)

January 2012

Neil Warnock - Queens Park Rangers (sacked)

February 2012

Mick McCarthy - Wolverhampton Wanderers (sacked)

March 2012

Andre Villas-Boas - Chelsea (sacked)

May 2012

Roy Hodgson - West Brom (left to become England manager)
Alex McLeish - Aston Villa (Sacked)
Kenny Dalglish - Liverpool (Sacked)

June 2012

Brendan Rodgers - Swansea City (left to join Lvierpool)
Paul Lambert - Norwich City (left to join Aston Villa)
Harry Redknapp - Tottenham Hotspur (sacked)

Total managerial changes for the season - 10

2012/2013 Season

November 2012

Roberto Di Matteo - Chelsea (sacked)
Mark Hughes - Queens Park Rangers (sacked)

January 2013

Nigel Adkins - Southampton (sacked)

March 2013

Brian McDermott - Reading (sacked)
Martin O'Neil - Sunderland (Sacked)

May 2013

Roberto Mancini - Manchester City (sacked)
Sir Alex Ferguson - Manchester United (retired)
David Moyes - Everton (left to join Man Utd)
Rafa Benitez - Chelsea (interim contract not renewed)

Total managerial changes for the season - 9

2013/2014 Season

September 2013

Paolo Di Canio - Sunderland (sacked)

October 2013

Ian Holloway - Crystal Palace (sacked)

December 2013

Martin Jol - Fulham (sacked)
Steve Clarke - West Brom (sacked)
Andre Villas-Boas - Tottenham (sacked)
Malky Mackay - Cardiff City (sacked)

February 2014

Michael Laudrup - Swansea City (sacked)
Rene Meulensteen - Fulham (sacked)

April 2014

Chris Hughton - Norwich City (sacked)
David Moyes - Manchester United (sacked)

May 2014

Pepe Mel - West Bromwich Albion (mutual consent)
Tim Sherwood - Tottenham Hotspur (sacked)
Mauricio Pochettino - Southampton (resigned)

Total managerial changes (so far) this season - 13

2014/2015 Season

More to follow.

2015/2017 Season

More to follow.

sackrace

Managers Departed

Last man down

Andy Hessenthaler
(Leyton Orient)
25th September
VIEW ALL CASUALTIES

Arsenal

Next Manager Odds

Barcelona

Next Manager Odds

England

Next Manager Odds

Hull City

Next Manager Odds

Leyton Orient

Next Manager Odds

Rep of Ireland

Next Manager Odds

Premier League

Next Manager To Leave

SPL

Next Manager To Leave